Wstawiamy na stronie odnośniki (linki)

Internet to jedna wielka baza informacji, która znajduje się w setkach tysięcy różnych miejsc. Nie bez powodu nazywa się go „siecią". Gdyby nie połączenia między tymi miejscami, prawdopodobnie nie można byłoby do nich trafić, chyba że ktoś znałby ich adresy. Aby logicznie powiązać niezliczoną ilość stron w Internecie, wykorzystuje się do tego celu odnośniki zwane także „linkami". Bez nich wędrowanie po stronach światowej pajęczyny byłoby bardzo utrudnione, a czasami wręcz niemożliwe.

W przypadku naszego serwisu będziemy rozróżniać dwa rodzaje odnośników: lokalne, te prowadzące do stron stworzonych przez nas oraz zewnętrzne, prowadzące do innych stron umieszczonych poza obszarem naszej domeny internetowej.

Załóżmy, że stworzyliśmy w naszym serwisie klika stron i chcemy aby inni mogli na nie trafić. Więc musimy im podać pełny adres internetowy w postaci:

http:\\www.przyklad.e-informator.pl\index.php?strona=1

Jeśli ten adres wpiszą w polu adresu swojej przeglądarki internetowej, zostaną skierowani na stronę o numerze 1 w serwisie www.przyklad.e-informator.pl.

Natomiast, jeśli planujemy przenieść użytkownika odwiedzającego stronę o numerze 1 w naszym serwisie, na stronę o numerze 2 w tym samym serwisie, możemy się posłużyć adresem:

index.php?strona=2

lub bardziej skróconą wersją:

?strona=2

W przypadku, kiedy nawigacja oparta o menu główne i podmenu nam nie wystarcza, możemy w treści naszej strony zamieszczać odnośniki do innych stron tworząc tym samym bardziej rozbudowaną strukturę (hierarchię) dokumentów.

Jako odnośnika można użyć fragmentu tekstu lub obrazek. Aby stworzyć linka przenoszącego ze strony o numerze 1 do strony o numerze 2 w naszym serwisie musimy:

-         być zalogowani do panelu administracyjnego,

-         przejść na stronę o numerze 1,

-         włączyć tryb edycji,

-         zaznaczyć fragment tekstu lub zdjęcie, które posłuży jako odnośnik,

-         wybrać piktogram „wstaw odnośnik" ,

-         w oknie „Monit użytkownika eksploratora" wpisać adres: ?strona=2,

-         potwierdzić przyciskiem ok.,

-         zapisać zmiany na stronie,

-         przełączyć się w tryb podglądu i sprawdzić czy nasz odnośnik prawidłowo działa (w trybie edycji odnośniki nie działają).

 

Wstawianie odnośnika (szerokość: 565 / wysokość: 217)

Rysunek 30. Wstawianie odnośnika

 

W przypadku wstawiania odnośnika do strony, która nie należy do naszego serwisu, postępujemy analogicznie z jednym wyjątkiem. Wpisywany adres musi być pełnym adresem stosowanym w Internecie, który zaczyna się od ciągu „http:\\" np. „http:\\e-informator.pl".

 

Odwołując się do stron zamieszczonych w naszym serwisie zauważmy jedną prawidłowość. Wstawiony wcześniej odnośnik z naszego przykładu kieruje na stronę o numerze 2, tak jak chcieliśmy, ale podmenu zostaje wyświetlone o numerze 1. W przypadku, kiedy strona do której się odwołujemy powinna być skojarzona z innym podmenu (niż tym domyślnym o numerze 1), musimy to zawrzeć w naszym odnośniku. Jeśli zmodyfikujemy wpis z naszego przykładu i będzie wyglądał następująco: ?strona=2&menu=3, odwiedzający zostanie skierowany na stronę o numerze 2, a podmenu wyświetlone po lewej stronie będzie o numerze 3.

Tworząc swoją pajęczynę połączeń pamiętajmy jednak o tym, aby się za daleko nie zapędzić z tworzeniem coraz to nowych i dalej idących odnośników. W dobrym guście jest trzymanie się zasady, że od momentu uruchomienia pierwszej strony powinniśmy móc wszędzie dotrzeć za pomocą 3 kliknięć.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Odwiedź nasz serwis testowy i poznaj jego możliwości: www.test.kursorek.pl (login: test, aby uzyskać hasło prosimy o kontakt na adres mailowy podany w menu kontakt).

MEDIART 2001-2013 ©