Wklejamy film na stronę

Wiele osób chciałoby wzbogacić swoją stronę o elementy bardziej multimedialne tj. muzyka, filmy czy animacje. Nasz system nie umożliwia bezpośredniego dodawania takich elementów. Pozwala za to na ich zagnieżdżanie poprzez wstawienie do naszej strony odwołania do obiektu znajdującego się w serwisie zewnętrznym. W sieci Internet znajduje się mnóstwo serwisów oferujących darmowe umieszczanie swoich materiałów multimedialnych oraz umożliwiających późniejsze wkomponowanie ich w swój serwis www. Jednym z nich jest YouTube.pl, na jego przykładzie pokażemy jak prosto umieścić film na naszej stronie.

Aby umieścić film w serwisie YouTube.pl należy zapoznać się z instrukcjami zawartymi na jego stronach. Naszą instrukcję zaczniemy od miejsca, w którym film jest już opublikowany.

Odszukujemy w serwisie film, który chcielibyśmy zamieścić (rysunek 19).

 

youtube (szerokość: 565 / wysokość: 502)

Rysunek 19. Film opublikowany w serwisie YouTube.pl

 

W prawej części okna mamy dwa pola o nazwach: URL i Embed. Pierwsze z nich możemy skopiować i użyć jako odnośnik (link), wtedy użytkownik klikając w niego zostanie przeniesiony na serwis YouTube.pl i tam będzie mógł go obejrzeć (patrz rozdział: „Wstawiamy na stronie odnośniki"). Bardziej interesuje nas jednak drugie pole o nazwie „embed" (z ang. osadzić). Zaznaczamy całą zawartość tego pola, zaczynającego się znacznikiem „<object..." i kończącego na „</object>". Kopiujemy używając skrótu klawiszowego „Ctrl+c" lub wybierając z menu kontekstowego pod prawym przyciskiem myszy opcję „kopiuj". Przechodzimy na stronę w naszym serwisie. Przełączamy się w tryb edycji oraz aktywujemy tryb „pokaż źródło HTML" (patrz rozdział - Tryb zaawansowany „Pokaż źródło HTML"). Ustawiamy kursor na początek zawartości strony i używamy skrótu klawiszowego „Ctrl+v" lub z menu kontekstowego pod prawym przyciskiem myszy wybieramy opcję „wklej". Powinniśmy zobaczyć nasz wklejony obiekt w trybie tekstowym (rysunek 20).

 

youtube źródło (szerokość: 565 / wysokość: 314)

Rysunek 20. Wklejamy film w trybie „Pokaż źródło HTML"

 

Przełączamy się w tryb edytora tekstu (odznaczamy opcję „Pokaż źródło HTML"). W tym miejscu nie zobaczymy jeszcze filmu, ale zobaczymy już zarys pola, w którym będzie on umieszczony (rysunek 21). Możemy kliknąć na jego obszarze lewym przyciskiem myszki i trzymając go wciśniętego przenieść wklejony film w miejsce gdzie powinien się on znaleźć.

 

youtube edycja (szerokość: 565 / wysokość: 310)

Rysunek 21. Widok wklejonego filmu w trybie edytora graficznego

 

Na koniec klikamy w przycisk „zapisz", aby nasza praca została zapamiętana i przełączamy się w tryb podglądu. Możemy się już cieszyć z wklejonego filmu (rysunek 22).

 

youtube podgląd (szerokość: 565 / wysokość: 425)

Rysunek 22. Widok zamieszczonego filmu z serwisu YouTube.pl

 

Jest jednak jeden warunek, który należy spełnić, aby film został poprawnie zamieszczony na naszej stronę. Nie może on być wklejany do strony, która nie zawiera żadnej zawartości. Na stronie oprócz wklejanego filmu musi się znajdować chociażby jedna literka tekstu. Inaczej edytor graficzny usunie nam wklejany obiekt przy zapisywaniu strony lub przejściu w tryb graficzny.

 

Serwis YouTube.pl nie jest oczywiście jedynym, z którego usług możemy korzystać. W sieci Internet znajdziemy dużo innych, chociażby:

-         Wrzuta.pl,

-         VideoBomb.pl,

-         Studio.wp.pl,

-         Opress.pl itp.

Jeśli to możliwe, zachęcamy do tej formy uatrakcyjniania swoich stron WWW. Filmy, animacje oraz pliki dźwiękowe sprawią, że Twój serwis będzie chętniej odwiedzany i oglądany.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Odwiedź nasz serwis testowy i poznaj jego możliwości: www.test.kursorek.pl (login: test, aby uzyskać hasło prosimy o kontakt na adres mailowy podany w menu kontakt).

MEDIART 2001-2013 ©