login:     hasło:       zapomniałem/am hasła
CMS KURSOREK - System Zarządzania Treścią - CMS - Content Management System - Galeria

Galeria

 

Strony internetowe bez kolorowych zdjęć i grafik są monotonne i mało interesujące w odbiorze. Co jeśli tych zdjęć/grafik jest tak dużo, że umieszczenie wszystkich na jednej stronie jest zbyt uciążliwe i niewygodne? Do tego celu został stworzony moduł „galeria". Dzięki niemu możemy mieć nieograniczoną liczbę zdjęć pogrupowanych w jasnych i czytelnych kategoriach i logicznie powiązanych za pomocą albumów. Dodatkowo możemy każde ze zdjęć wyposażyć nawet w bardzo obszerny opis oraz poddać pod opinię i ocenę odwiedzających.

Aby włączyć moduł „galeria" należy w menu głównym stworzyć odnośnik o numerze 10 i uruchomić go w trybie edycji (rysunek 34).

Aby zamieścić komplet zdjęć o jednej tematyce np. z jednego wydarzenia, dotyczące tej samej rzeczy itp. należy:

-         być zalogowany do panelu administracyjnego,

-         uruchomić odnośnik z menu głównego o numerze 10,

-         włączyć tryb edycji,

-         wybrać z podmenu „Galeria" żądaną kategorię,

-         wypełnić formularz „dodawanie/poprawa albumu:" 

o       wpisać nazwę albumu czyli zbioru zdjęć logicznie ze sobą powiązanych,

o       wypełnić pole opis kilkoma słowami na temat dodawanego album,

o       za pomocą przycisku przeglądaj wybrać z własnego komputera zdjęcie tytułowe albumu,

o       jeśli to konieczne zmienić kategorię albumu,

o       kliknąć przycisk „aktualizuj".

 

Na ekranie powinniśmy zobaczyć komunikat „dodano 1 album do bazy", gdzie 1 oznacza kolejny numer dodawanego albumu w naszym serwisie. Utworzony album możemy dowolnie modyfikować, poprawiać wpis, usuwać. Aby poprawić nazwę, opis, wymienić zdjęcie tytułowe lub zmienić kategorię, należy skorzystać z odnośnika „popraw" znajdującego się obok daty publikacji albumu. Treść albumu zostanie przeniesiona do formularza dodawania/poprawy, gdzie będziemy mogli dokonać zmian. W celu usunięcia niechcianego albumu należy skorzystać z odnośnika „usuń" i w oknie monitu potwierdzić operację przyciskiem „ok.". Ostatnio dodany album zawsze będzie wyświetlany jako pierwszy, a po nim będą umieszczone kolejne uszeregowane w chronologii dodawania. Jeśli albumów będzie więcej niż 5, do starszych będzie można przejść za pomocą paska nawigacyjnego umieszczonego pod nimi.

 

dodawanie albumu (szerokość: 565 / wysokość: 513)

Rysunek 34. Dodawanie nowych albumów

 

Utworzyliśmy nowy album, a teraz musimy dodać do niego zdjęcia. W tym celu klikamy w nazwę albumu lub w napis „zobacz więcej..." aby przejść do jego zawartości. Aby dodać zdjęcia w wybranym albumie:

-         wypełniamy formularz „dodawanie/poprawa zdjęcia w albumie:

o       wpisujemy tytuł zdjęcia (pole nie może zostać puste),

o       jeśli chcemy wprowadzamy opis do zdjęcia (opcjonalnie),

o       za pomocą przycisku „przeglądaj" wybieramy zdjęcie do publikacji z naszego komputera,

o       jeśli to konieczne, zmieniamy album do którego będzie dodane zdjęcie,

o       w przypadku chęci interakcji z oglądającymi nasze zdjęcie, możemy włączyć moduł dodawania komentarzy oraz moduł oceniania (w chwili obecnej w fazie przygotowania),

o       klikamy przycisk „aktualizuj".

Operację powtarzamy tyle razy, ile chcemy zamieścić zdjęć w albumie. Wpisy dotyczące każdego dodanego zdjęcia możemy w dowolnym momencie poprawić lub je usunąć. W celu poprawy tytułu, opisu, wymiany zdjęcia, przeniesienia do innego albumu lub włączenia/wyłączenia możliwości komentowania i oceniania, używamy odnośnika „popraw" umieszczonego pod podglądem każdego ze zdjęć. Zawartość wpisu zostanie przeniesiona do formularza dodawania/poprawy w celu wprowadzenia zmian (rysunek 35).

 

Dodawanie zdjęcia (szerokość: 565 / wysokość: 504)

Rysunek 35. Dodawanie/poprawa zdjęć w wybranym albumie

 

Aby usunąć niechciane zdjęcie z albumu możemy skorzystać z odnośnika „usuń", także umieszczonego pod zdjęciem.

Podglądy dodawanych zdjęć są wyświetlane w partiach po 18 sztuk (3 linie po 6 sztuk), jeśli zdjęć jest więcej, można przełączać się między nimi za pomocą paska nawigacyjnego umieszczonego poniżej. Podglądy zdjęć są ustawiane w chronologii od ostatnio dodanego zdjęcia, do najstarszego.

Pod miniaturkami zdjęć umieszczona jest także informacja o jego nazwie oraz ilości wyświetleń. Dzięki temu wiemy czy dodane zdjęcie cieszy się popularnością. Licznik wyświetleń jest aktualizowany tylko w przypadku odwiedzających nie zalogowanych do panelu administracyjnego, ma to na celu zapobieganiu fałszowania statystyki oglądalności. Aby zobaczyć zdjęcie w pełnym wymiarze, należy kliknąć w jego podgląd, po tej operacji uzyskamy także dostęp do większej ilości informacji tj. data i godzina opublikowania w albumie oraz opis (rysunek 36).

 

podgląd zdjęcia (szerokość: 565 / wysokość: 518)

Rysunek 36. Zdjęcie w pełnym wymiarze z możliwością dodawania komentarzy

 

Jeśli szerokość publikowanych zdjęć jest większa niż 730 punktów (pikseli), zostanie ono zmniejszone do tej wielkości (nastąpi skalowanie). Jeśli natomiast jest mniejsza, pozostanie bez zmian. Miniaturki podglądów zdjęć są generowane automatycznie i mają szerokość 100 punktów (pikseli).

Zdjęcia opublikowane w albumie można zamieszczać również na innych stronach serwisu. W tym celu należy zaznaczyć wybrane zdjęcie i używając skrótów klawiszowych „Ctrl+c" i „Ctrl+v" lub opcji z menu kontekstowego pod prawym przyciskiem myszy „kopiuj" i „wklej", przenieść na żądaną podstronę naszego serwisu. Możemy także zamieszczać odnośniki prowadzące do wybranych galerii lub konkretnych zdjęć w albumach. Treść odnośnika prowadzącego do galerii wygląda następująco:

?strefa=3&ids=2&album=1

gdzie ostatnia cyfra oznacza numer albumu w naszej bazie galerii, a odnośnik do wybranego zdjęcia wygląda:

?pokaz=11

gdzie ostatnia cyfra oznacza numer zdjęcia w bazie galerii.

Aby dowiedzieć się, jaki numer posiada album lub zdjęcie, wystarczy w podmenu galeria najechać na odnośnik i w pasku stanu przeglądarki internetowej lub po kliknięciu w pasku adresu, zidentyfikować numer.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Odwiedź nasz serwis testowy i poznaj jego możliwości: www.test.kursorek.pl (login: test, aby uzyskać hasło prosimy o kontakt na adres mailowy podany w menu kontakt).

MEDIART 2001-2013 ©